Aktualności

Viva Polonia 2021 - plakat
25 listopada 2018

Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc 2018

4 listopada zainaugurowaliśmy drugą edycję Festiwalu Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc, któremu przyświeca idea promocji polskiej muzyki, sztuki i historii.


Nieprzypadkowy jest termin wydarzenia, które potrwało do 11 listopada. Nawiązuje on do jakże ważnej dla wszystkich Polaków rocznicy odzyskania niepodległości – w tym roku do obchodów setnej rocznicy tego doniosłego wydarzenia.

W programie tegorocznego festiwalu znalazły się koncerty, lekcje patriotyczne oraz wystawa. Festiwal rozpoczął się występem legendarnego Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny w repertuarze najpiękniejszych pieśni patriotycznych. Publiczność odnalazła w programie m.in. polskie pieśni hymniczne, a także popularne pieśni wojenne, żołnierskie i partyzanckie.

Podczas koncertu finałowego, zatytułowanego Viva Polonia! Viva Paderewski! zabrzmiała natomiast opera „Manru” Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu solistów i orkiestry Opery Krakowskiej. To historyczny moment w prawie trzydziestoletniej historii Centrum Paderewskiego. Jedyne dzieło sceniczne Mistrza i jedyna dotąd polska opera wystawiona w Metropolitan Opera w Nowym Jorku po raz pierwszy pojawiła się na deskach kąśnieńskiej sceny w jedynej zachowanej w świecie posiadłości Wirtuoza. Wystąpili: Janusz Ratajczak (Manru), Agnieszka Kuk (Ulana), Małgorzata Ratajczak (Jadwiga), Adam Woźniak (Urok) oraz Andrzej Biegun (Jagu). Orkiestrę Opery Krakowskiej poprowadził Mieczysław Unger.

Fundamentalną częścią projektu Viva Polonia! były lekcje patriotyczne (6-9 listopada) skierowane do dzieci i młodzieży w wykonaniu ich rówieśników z Koła Teatralnego „Improwizacja”, działającego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku, zaprezentowane w ciekawej formie spektaklu teatralnego „Herosi Niepodległej”. Jako że spektakl skierowany był głównie do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz ośrodków wychowawczych, pełnił niezwykle ważną rolę edukacyjną, miał także na celu zainspirować nauczycieli i inne osoby na co dzień pracujące z dziećmi i młodzieżą do tworzenia ciekawych inicjatyw, które zachęcą ich wychowanków do częstszego zagłębienia się we własne dziedzictwo narodowe i historyczne, poznawania i czczenia miejsc pamięci, i które przede wszystkim będą konsekwentnie wpływały na budowanie świadomości obywatelskiej.

W ramach Festiwalu można było obejrzeć wystawę autorstwa red. Adama Czopka zatytułowaną „Wokół Manru - jedynej opery Ignacego Jana Paderewskiego”, prezentującą zbiór najciekawszych plakatów promujących operę na przestrzeni lat. Zwiedzanie wystawy możliwe było w dniach 6-10 listopada.

Festiwal odbywał się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Partnerem Strategicznym Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej jest Grupa Azoty Współpraca redakcyjna – RMF Classic Patronat medialny – Maestro oraz Koncertowy Tarnów i Okolice.

 

×