Aktualności

Podsumowanie sezonu 2018

Za nami wyjątkowy rok jubileuszu setnej rocznicy odrodzenia się polskiej państwowości, który w Kąśnej Dolnej przeżywaliśmy niezwykle uroczyście.


Program koncertowy wypełniony był w szczególności muzyką znakomitych polskich kompozytorów w najlepszych wykonaniach czołowych wokalistów i instrumentalistów. Kulminacyjny punkt niepodległościowych obchodów stanowił przypadający 11 listopada finał patriotyczno-muzycznego Festiwalu Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc, podczas którego po raz pierwszy w niemal trzydziestoletniej tradycji Centrum usłyszeliśmy wersję koncertową jedynego dzieła scenicznego Ignacego Jana Paderewskiego – opery Manru w wykonaniu solistów i orkiestry Opery Krakowskiej. Gorące i długie owacje melomanów licznie zgromadzonych w Sali Koncertowej były wzruszającym podziękowaniem nie tylko dla artystów, ale przede wszystkim dla Kompozytora – w tym szczególnym dniu, w tym szczególnym miejscu.

Wielkim sukcesem okazał się tegoroczny spektakl teatralny „Herosi Niepodległej”, który odbywał się również w ramach listopadowego Festiwalu. Przedstawienie edukacyjne z bogatą oprawą muzyczną, opowiadające historie trzech zasłużonych dla niepodległości mężów stanu – Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, obejrzało ponad 2700 uczniów z niemal 40 szkół Małopolski, Podkarpacia i Śląska. Jego entuzjastycznie przyjęcie zarówno przez dzieci i młodzież, jak i przez pedagogów świadczy o dużej potrzebie organizacji wydarzeń właśnie o takim charakterze.

Z okazji doniosłej niepodległościowej rocznicy wydaliśmy także płytę zatytułowaną „Paderewski. Muzyka mojego domu”. Jest to hołd złożony Patronowi instytucji – Artyście i Patriocie, którego życiową misją stało się zaangażowanie w walkę o sprawę polską. Płyta stanowi przekrój twórczości Mistrza – kameralnej i wokalno-instrumentalnej w wykonaniu uznanych polskich solistów i kameralistów.

 

×