Aktualności

Moniuszko. Polskość jak z nut - plakat

MONIUSZKO. Polskość jak z nut | BRAK WOLNYCH MIEJSC!

Od 4 do 7 listopada w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej w ramach trzeciej edycji Festiwalu Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc odbędą się tradycyjne lekcje patriotyczne w formie spektaklu teatralnego dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.


Udział w spektaklu jest bezpłatny. Wypełniony formularz zgłoszeniowy należy przesłać drogą elektroniczną do dnia 25 października bieżącego roku na adres promocja@centrumpaderewskiego.pl lub biuro@centrumpaderewskiego.pl 

Przy okazji wizyty w Kąśnej Dolnej istniej możliwość zwiedzenia Dworu Ignacego Jana Paderewskiego – koszt zwiedzania: 4 zł od osoby.

 

Dostępne terminy

4 listopada, godz. 11.00 – brak wolnych miejsc!
5 listopada, godz. 11.00 – brak wolnych miejsc!
6 listopada, godz. 11.00 – brak wolnych miejsc!
7 listopada, godz. 11.00 – brak wolnych miejsc!

 

Moniuszko. Polskość jak z nut

Senat ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki w  związku z 200. rocznicą urodzin kompozytora. W  ten sposób naród polski złoży hołd „wybitnemu artyście, który swoje życie i twórczość poświęcił krzewieniu polskiej muzyki”. Moniuszko tworzył dzieła o charakterze narodowym wplatając w utwory elementy ludowe. Bezsprzecznie można go uznać  za wzór patriotyzmu. Jego najsłynniejsze dzieła to opery „Straszny  Dwór” i „Halka”. Cennymi w jego dorobku były również pieśni. Kompozytor marzył, aby trafiły one do każdego polskiego domu i marzenie to stało się rzeczywistością w odniesieniu co najmniej do kilkunastu jego utworów, takich jak „Dziad i baba”
czy „Prząśniczka”.

Spektakl „Moniuszko. Polskość jak z nut” to obrazy ukazujące różne aspekty życia kompozytora, ojca opery polskiej, muzycznego wieszcza narodowego. W spektaklu zostaną połączone różne formy artystycznego wyrazu: słowo, taniec, śpiew oraz środki audiowizualne i multimedialne.

Spektakl ma na celu pokazać, jak wielką osobowością artystyczną był Stanisław Moniuszko – osobowością, która nadała kształt polskiej operze. Kompozytor przez 200 lat był niedoceniany, a przecież Moniuszko to Artysta Wielki – nie tylko poprzez dzieła, które stworzył, ale także postawę życiową, którą reprezentował. Był nie tylko  muzycznym poetą, ale również patriotą, który zawsze „miał w miłości kraj ojczysty”.

Młodzi ludzie, w trakcie spektaklu dowiedzą się zatem, że twórczość kompozytora  przepełniona jest elementami narodowymi: od tekstów w języku polskim (A. Mickiewicza, I. Kraszewskiego) wykorzystywanych w operach, pieśniach, balladach poprzez polskie tańce narodowe, na elementach ludowych przyśpiewek kończąc. Moniuszko uważał, iż jego praca jest misją, służbą narodową, czego największy wyraz można dostrzec w „Śpiewnikach domowych”, które nie ograniczały się wyłącznie do czerpania z nich przyjemności, ale były również demonstracją patriotyzmu,  zaś dzieła sceniczne poruszały aktualne tematy. Powyższe zagadnienia również zostaną ukazane w patriotycznej, teatralnej lekcji historii, która przyniesie ze sobą dla widzów nie tylko naukę i radość, ale także dumę z posiadania w swej historii tak wielkiego Polaka, jakim był Stanisław Moniuszko.

 

Koło Teatralne Improwizacja

Koło Teatralne Improwizacja prowadzi swoją działalność artystyczną nieprzerwanie od 2008 roku. Tworzą je młodzi pasjonaci sztuki teatralnej, studenci, uczniowie gromnickiego liceum. Od dwóch lat trwa współpraca Koła Teatralnego Improwizacja z Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej w ramach Festiwalu Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc, która polega na przygotowaniu lekcji patriotycznych w formie spektaklów teatralnych skierowanych głównie do dzieci i młodzieży. Innowacyjna formuła co roku gromadzi liczną młodą publiczność w domu polskiego Mistrza – Ignacego Jana Paderewskiego. W 100. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości spektakl „Herosi Niepodległej” został wystawiony siedmiokrotnie dla ponad
2700 widzów.

 

Festiwal Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc 2019 | 3-10 listopada

Trzecia odsłona zapoczątkowanego w 2017 roku wydarzenia artystycznego Centrum Paderewskiego. Festiwal, któremu przyświeca idea promocji kultury polskiej oraz tradycji narodowych i wolnościowych jest odpowiedzią na realne zapotrzebowanie na wydarzenia o takim właśnie charakterze.

 

×