Aktualności

Tydzień Talentów 2021 - grafika promująca

Pokonkursowe refleksje

Recenzja koncertu konkursowego o Nagrodę im. Anny Knapik autorstwa Anny Woźniakowskiej


Po raz pierwszy Tydzień Talentów w zmodyfikowanej formule: na początek konkurs wokalny o nagrodę im. Anny Knapik dla uczniów szkół muzycznych woj. małopolskiego wydelegowanych przez poszczególne placówki. Nie wszystkie szkoły uczące śpiewu podjęły to zadanie. Do Kąśnej Dolnej przyjechało siedmioro wokalistów z Domosławic, Krakowa, Nowego Sącza i Tarnowa, w kolejności alfabetycznej: Zofia Bandyk, Natalia Czuba, Daniel Domarecki, Wioletta Liber, Edyta Pałucka, Wiktor Patyk i Aleksandra Poliszak. Ich występy w sali koncertowej Centrum Paderewskiego zrodziły kilka spostrzeżeń.

Po pierwsze, zwracały uwagę ciekawe programy, z reguły dobrze dobrane do warunków głosowych i umiejętności wokalnych uczestników konkursu. Z samą interpretacją bywało różnie, choć nikomu z młodych śpiewaków nie brakło muzykalności. Różny był po prostu poziom ich dojrzałości. I czasem łatwiej było im należycie zaśpiewać barokową arię z elementemi wirtuozerii wokalnej niż np. zbudować gmach ekspresji w prostej na pozór pieśni.   

Po drugie, uczestnicy przyjechali z własnymi akompaniatorami, a poszczególne szkoły zadbały by byli to dobrzy pianiści (wiem że z akompaniamentem w klasach wokalnych bywa różnie), potrafiący współpracować ze śpiewakiem. Dawało to poszczególnym prezentacjom dodatkowy walor. Szkoda że pandemiczne obostrzenia nie pozwoliły na obecność publiczności. Słuchacze byliby usatysfakcjonowani. 

Po trzecie, każdy z uczestników konkursu prezentował spory potencjał. Na tym etapie edukacji nie wiadomo jaką drogę życiową wybiorą, ale jeśli poświęcą się śpiewowi, myślę że w przyszłości możemy spotkać te nazwiska na naszych scenach i estradach. Słuchjąc chwilami żałowałam że nagroda jest tylko jedna.   

Kompetentne i życzliwe jury w składzie: prof. prof. Ewa Biegas, Jacek Ozimkowski i Adam Zdunikowski, a więc artyści o pięknej karierze scenicznej i koncertowej a zarazem doświadczeni pedagodzy, tę nagrodę przyznali Wioletcie Liber reprezentującej Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. F. Chopina w Nowym Sączu, obdarzonej pięknym, bogatym w barwy, dobrze prowadzonym sopranem, niewątpliwie najdojrzalszej wśród uczestników konkursu, dysponującej już wcale niemałą paletą środków wyrazowych. Laureatka z towarzyszeniem pianisty Zbigniewa Szewczyka śpiewała Mozarta, Belliniego, Respighiego i Maklakiewicza, a więc repertuar bardzo zróżnicowany, a przecież każdy z tych utworów otrzymał w jej interpretacji należytą postać.

 

×