Aktualności

Tydzień Talentów 2021 - grafika promująca

Na finał piękne głosy

Recenzja koncertu konkursowego o Stypendium Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej autorstwa redaktor Anny Woźniakowskiej


Tegoroczny Tydzień Talentów zakończył się w niedzielę koncertem – konkursem, w którym udział wzięło dziewięcioro studentów wydziałów wokalno-aktorskich uczelni w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie. Było bardzo ciekawie, bo młodzi artyści przedstawili obszerne programy, dające w ramach jednego koncertu rys historyczny rozwoju opery – od baroku po XX wiek. Niektórzy uzupełnili repertuar operowy pieśniami, dowodząc jak bogaty jest obszar liryki wokalnej. Wysoki był poziom wszystkich interpretacji (bez wyjątku), bo uczestników koncertu typowały poszczególne uczelnie, można więc przypuszczać, że wybrano to, co najlepsze. Młodzi artyści zaprezentowali więc dobrze prowadzone piękne głosy i niemałą wiedzę muzyczną, dużą wrażliwość i obycie estradowe. Dużą pomocą w tworzeniu artystycznych kreacji służyli wokalistom towarzyszący im pianiści: Mirella Malorny-Konopka, Paulina Storka i Grzegorz Biegas. Oczywiście, można dyskutować np. czy dobór repertuaru we wszystkich przypadkach był w pełni właściwy, ale wszelkie dyskusje nie zmieniłyby podstawowego twierdzenia: polska wokalistyka prezentuje coraz wyższy poziom.

Jury w składzie: prof. Ewa Michnik, Kalina Cyz – dyrektor i red. naczelna TVP Kultura, Sławomir Chrzanowski – dyrektor Filharmonii Zabrzańskiej, Maciej Figas – dyrektor Opery Nova w Bydgoszczy, Łukasz Goik – dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu, nie miało więc łatwego zadania. Niemal w ostatniej chwili, właśnie ze względu na poziom prezentowany przez uczestników koncertu – konkursu, powiększono pulę nagród. I tak: nagrodę główną – stypendium Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej – otrzymała Kamila Dutkowska z klasy prof. Katarzyny Oleś-Blachy w Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie. Młoda artystka obdarzona jest cudownie bogatym w barwy sopranem, ale przede wszystkim olbrzymią wrażliwością pozwalającą jej tworzyć głosem żywe postaci sceniczne (Mimi i Anna Bolena). To nazwisko trzeba zapamiętać, bo z pewnością pojawi się w przyszłości na ważnych scenach i estradach. Kamili Dutkowskiej przypadła też nagroda dyrektor TVP Kultura w postaci udziału w jednym z programów jesiennej ramówki. Dwie nagrody specjalne otrzymali: Szymon Raczkowski – bas-baryton z klasy prof. Piotra Micińskiego w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi oraz Sylwia Ziółkowska – sopran z klasy prof. Ewy Biegas w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. On pięknie zróżnicował muzyczną i dramatyczną atmosferę arii Wolframa O du, mein holder Abendstern z Tannhäusera Wagnera i arii Aleka Wies' tabor spit z opery Rachmaninowa Aleko, ona porwała brawurowo zaśpiewaną (i zainscenizowaną) arią Lucy z Telefonu Menottiego.

W mojej pamięci pozostanie także otwierająca wczorajszy koncert aria Ognia z opery Dziecko i czary Ravela w interpretacji Marty Bochenek, scena śmierci markiza Posy z Don Carlosa Verdiego wykreowana przez Davida Roya, Norina Sylwii Salamońskiej... Każdy z uczestników konkursu czymś zabłysnął.

Wczorajszy koncert dowiódł też trafności zmiany w formule Tygodnia Talentów, która nadała imprezie nowy impet. Za to, za bezbłędną organizację i niepowtarzalny klimat festiwalu w Kąśnej Dolnej dyrektorowi i pracownikom Centrum Paderewskiego serdecznie dziękuję.

 

×