Aktualności

Franciszek Kafel - Madonny polskie | fot. Kornelia Cygan

MADONNY POLSKIE – wystawa prac Franciszka Kafla

W Dworze Ignacego Jana Paderewskiego nadal oglądać można interpretacje malarskie ikon z polskich sanktuariów maryjnych z dopisanym kaligraficznym tekstem modlitw Jana Pawła II. Wystawa jest dostępna dla zwiedzających do końca bieżącego roku.


Franciszek Kafel - Madonny polskie | fot. Kornelia Cyagn

Autorem prac jest artysta-malarz Franciszek Kafel. Inspiracją do podjęcia tego tematu stało się średniowieczne malarstwo tablicowe, a także pontyfikat papieża-Polaka. „Madonny polskie” zawitały do Kąśnej w związku z Festiwalem Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc.

Franciszek Kafel - Madonny polskie | fot. Kornelia Cygan

Franciszek Kafel ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w Katowicach. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, rysunkiem i projektowaniem graficznym. Był trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Otrzymywał nagrody na polskich i zagranicznych wystawach konkursowych. Jego prace znajdują się w zbiorach polskich muzeów i instytucji kulturalnych. Miał ok. 65 wystaw indywidualnych oraz uczestniczył w ponad 80 wystawach zbiorowych i poplenerowych. Wielokrotnie brał udział w corocznych salonach malarstwa i grafiki organizowanych przez okręgi ZPAP w Krakowie i Katowicach.

Franciszek Kafel - Madonny polskie | fot. Kornelia Cygan

Autorką zdjęć jest Kornelia Cygan

×