Aktualności

WSPANIAŁY POCZĄTEK – red. Anna Woźniakowska

Tydzień Talentów 2024 – recenzja koncertu „Wielka Sława Wiesława. Ochman i trzej tenorzy”


Inauguracja tegorocznego Tygodnia Talentów zgromadziła komplet słuchaczy w obszernej Stodole czyli sali koncertowej Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Ściągnęły ich nazwiska artystów zaproszonych przez organizatorów festiwalu, a przede wszystkim nazwisko Wiesława Ochmana. Tytuł koncertu brzmiał bowiem: „Wielka sława Wiesława. Ochman i trzej tenorzy”. Tę „wielką sławę” rozumieć można dwojako. Z jednej strony to nawiązanie do słynnej arii z „Barona cygańskiego”, którą Wiesław Ochman śpiewał tysiące razy. Z drugiej – przypomnienie, że bohater wczorajszego koncertu to artysta występujący niegdyś na największych scenach operowych świata i najbardziej renomowanych estradach filharmonicznych. Opowieści o tym snuł w Kąśnej Dolnej z wrodzoną swadą i ogromnym poczuciem humoru. Nie tylko opowiadał, także śpiewał. I to jak śpiewał! W skrócie powiedzieć można: piękne, okrągłe brzmienie idealnie prowadzonego głosu, któremu nie brak siły. O wrażliwości muzycznej już nie mówię. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że Wiesław Ochman na 87 lat. Na palcach jednej ręki można policzyć tenorów śpiewających w tym wieku. A i to chyba nie wystarczyłoby nazwisk na wszystkie palce. Właściwie przypominam sobie tylko jedno... Bogdana Paprockiego, który śpiewał do 90. roku życia.

Co pozwala na tak długie życie artystyczne? Obok zdrowia – świetna technika wokalna. Wczorajsze interpretacje pieśni R. Stolza i V. D. Chiary oraz arii z „Hrabiny Maricy” Kalmana zaprezentowane przez Wiesława Ochmana były wybornym tego dowodem.

Wielki artysta ma następców. Tytułowi „trzej tenorzy” to: Łukasz Gaj, Adam Sobierajski i Adam Zdunikowski, czołowi polscy interpretatorzy partii tenorowych na scenach naszych oper i estrad filharmonii. Wczoraj w repertuarze pieśniarsko-operetkowym wzruszali i bawili. Mam nadzieję że – podobnie jak główny bohater wieczoru – i oni długo będą cieszyć nas swą sztuką. Mają ku temu wszelkie dane.

Śpiewakom towarzyszyła wczoraj orkiestra Arte Symfoniko pod dyrekcją Mieczysława Smydy współtworząc ten uroczy wieczór zakończony owacją na stojąco.

Tegoroczna edycja Tygodnia Talentów poświęcona jest śpiewowi. Dziś rozpoczynają się warsztaty wokalne dla uczniów szkół II stopnia, w piątek odbędzie się konkurs dla studentów naszych uczelni muzycznych. Wczorajszy koncert dla jednych i dla drugich był pięknym wzorcem.

 

×