Aktualności

Festiwal Tydzień Talentów 2024 – afisz

Festiwal TYDZIEŃ TALENTÓW 2024

W dniach od 19 do 24 maja w Kąśnej Dolnej trwać będzie kolejna edycja Festiwalu Tydzień Talentów – jednego z trzech sztandarowych wydarzeń naszej instytucji.


Festiwal zainauguruje w niedzielę 19 maja o godz. 17.00 spotkanie z Wiesławem Ochmanem – jednym z najwybitniejszych polskich śpiewaków operowych o międzynarodowej sławie i renomie. Towarzyszyć mu będą trzej tenorzy młodszych generacji: Adam Sobierajski, Adam Zdunikowski i Łukasz Gaj oraz Orkiestra Arte Symfoniko pod dyrekcją Mieczysława Smydy. Podczas tego wyjątkowego wieczoru oprócz znakomitej muzyki usłyszeć będzie można historie i anegdoty z nietuzinkowego życia Maestro Ochmana. Bilety na koncert w cenie 60 zł w sprzedaży od 19 kwietnia na www.centrumpaderewskiego.pl.

Tematem wiodącym tegorocznego Tygodnia Talentów jest śpiew i właśnie wokalistom poświęcony jest Konkurs o Stypendium Centrum Paderewskiego, wieńczący festiwal w sobotę 24 maja. Reprezentanci polskich uczelni artystycznych powalczą w nim o nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych. Swoich studentów wydelegowały Akademie Muzyczne w: Katowicach, Bydgoszczy, Łodzi, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu oraz UMFC w Warszawie i filia UMFC w Białymstoku. Młodym śpiewakom towarzyszyć będą pianiści konkursowi: Mirella Malorny i Grzegorz Biegas. Wydarzenie odbędzie się w Sali Koncertowej Stodole w Kąśnej Dolnej. Początek zaplanowany jest na godz. 14.30, a ogłoszenie wyników na godz. 18.30. Wstęp wolny.

Drugim wydarzeniem poświęconym stricte wokalistom są „Małopolskie Talenty” – bezpłatne wokalne kursy mistrzowskie dla uczniów szkół muzycznych II stopnia, działających na terenie województwa małopolskiego. Warsztaty te  w poniedziałek 20 maja i we wtorek 21 maja poprowadzi Ewa Biegas – znakomita śpiewaczka i dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zgłoszenia chętnych uczestników przyjmuje biuro koncertowe Centrum Paderewskiego – liczba miejsc ograniczona.

W programie festiwalu nie zabraknie tradycyjnych Tarnowskich Talentów – koncertu wyróżnionych uczniów tarnowskiego Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego. We wtorek 21 maja o godz. 18.00 na estradzie Sali Koncertowej ZSM w Tarnowie zaprezentują się: Borys Komisarz – fortepian, Emilia Krzemińska – wiolonczela, Maria Pyrz – wiolonczela, Jan Zawadzki – akordeon. Wstęp wolny.

Po raz pierwszy odbędzie się również koncert wyróżnionych uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Domosławicach. Wystąpią: Kacper Kachniarz – saksofon, Monika Kachniarz – flet, Aleksandra Kurczab – klarnet, Wiktoria Nosal – skrzypce, Izabela Trela – fortepian, Piotr Waśniowski – trąbka. Wydarzenie odbędzie się w środę 22 maja o godz. 18.00 w Dworze Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Wstęp wolny.

Słowo o muzyce podczas wydarzeń 21, 22 i 24 maja wygłosi redaktor Anna Woźniakowska.

Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autorem identyfikacji wizualnej festiwalu jest Piotr Barszczowski.

×