Dwór Paderewskiego

top_7172.jpg

top_3858.jpg

top_3893.jpg

top_3854.jpg (mini)

Już Paderewski zauważa, że położenie Dworu nie ma sobie równych. Front budynku usytuowanego w połowie stoku, zwrócony na wschód, pozwala w pogodne dni obserwować budzący się dzień. Widok jest tym piękniejszy, że słońce wstaje ponad przydworskim stawem, ozdobionym malowniczą wyspą i okolonym wierzbami płaczącymi. Pejzaż ten podkreśla łagodna linia trawnika, zbiegającego od schodków ganku, aż nad sam brzeg wody. Sam Dwór, dzięki prostocie swej formy, jasnym ścianom i proporcjonalnej bryle, sprawia miłe dla oka wrażenie. Harmonia budynku oraz otaczającego go parku, przywodzą na myśl tradycyjny polski dom szlachecki.

Aranżacja wnętrz Dworu przywołuje czasy, kiedy mieszkał tu Paderewski. Stałą ekspozycję stanowią meble oraz przedmioty użytkowe przekazane przez Muzeum Narodowe w Warszawie. Całości dopełniają pamiątki związane z Patronem miejsca, które przybliżają jego prywatne i publiczne życie. Odtworzone zostały: gabinet Pana Domu, sypialnia Heleny Paderewskiej, salony – klasycystyczny i neorokokowy, pokój chiński i salonik. Hall dworski, w którym w czasach Paderewskiego stał duży stół bilardowy, pełni obecnie funkcję estrady dla koncertujących tu artystów. Kluczowym elementem wystroju jest wysokiej klasy fortepian marki Fazioli.

Spośród najcenniejszych pamiątek, jakie obejrzeć można w kąśnieńskim Dworze, wymienić należy przede wszystkim oryginalny fortepian Mistrza, księgozbiór i kufry podróżne kompozytora, porcelanowy flakonik będący osobistą pamiątką Paderewskiego oraz dwa fotele neoklasycystyczne i klozecik w formie taboretu z wyjmowanym ceramicznym naczyniem, stanowiące pierwotne wyposażenie Dworu w Kąśnej.

Usytuowany w salonie neorokokowym instrument to oryginalny fortepian Petrof, na którym Ignacy Jan Paderewski tworzył i grał w swoim polskim domu. Od 1903 roku właścicielami dóbr w Kąśnej stali się Helena i Włodzimierz Kodrębscy. Po sprzedaży majątku w 1912 roku zabrali część wyposażenia Dworu ze sobą. Pamiątki po Paderewskim otrzymała w spadku ich córka Krystyna Barbacka, dzięki której w latach 80. fortepian Mistrza powrócił do Kąśnej Dolnej.

Stojący w dworskim hallu fortepian Fazioli podarowany został Centrum Paderewskiego przez prof. Ursa Ruchtiego ze Szwajcarii. Artysta wykonał kilkadziesiąt recitali fortepianowych w największych miastach Francji, Szwajcarii i Niemiec, z których całkowity dochód – honoraria i zbiórki wolnych datków – przeznaczył na zakup nowego instrumentu dla Centrum Paderewskiego. Trafił on do Kąśnej w lipcu 1996 roku i od tamtej pory grają na nim najwybitniejsi pianiści o międzynarodowej renomie.

Zwiedzanie   Zdjęcia Dworu